Mandarīns

 


Hmm.. Interesanti


Mandarīnus mēdz dēvēt arī citos vārdos, piemēram, tanžerīni vai klementīni, kurus vieno kopīgs latīniskais nosaukums Citrus reticulata. Mandarīnu saimē ir arī satsumas jeb saldie Japānas mandarīni, karaliskie mandarīni, kā arī dažādi hibrīdi. Piemēram, tangori ir mandarīnu un apelsīnu hibrīds, lemandarīni – mandarīnu un citronu krustojums, tangelo – mandarīnu un greipfrūtu krustojums. Sastopami arī bezsēklu mandarīni. Galvenokārt mandarīni aug Spānijā, Japānā, Brazīlijā, Ķīnā ( 2009. gadā 15'000'000 t ), Itālijā, Korejā, ASV un Marokā.
Parasti audzē audzē unšiu - trīs metrus augstus kokus, kuru zari ir bez dzeloņiem un lapas lielas, ādainas. Šie madarīni ir izturīgi pret salnām. Lapas apsalst tikai tad, ja temperatūra ir zemāka par 6oC. Bez tam, Melnās jūras piekrastē audzē arī Itālijas mandarīnu - kuplu krūmu, kura zaros ir milzums dzeloņu.
Informācija vēsta, ka mandarīni Eiropā nonākuši tikai 19. gadsimta sākumā. Pirmie divi kociņi atvesti no Indoķīnas un uzdāvināti Francijas imperatoram Napoleonam I. Viens koks iestādīts Parīzē, otrs imperatrises Žozefīnes muižā. 19. gadsimta vidū mandarīni Eiropā bija sastopami ļoti, ļoti reti. Krievijā tie nonāca tikai pašās 19. gadsimta beigās un nokļuva tikai uz turīgu ļaužu galdiem. Tagad šie augļi nevienu vairs nepārsteidz, bet iepriecina gan.
Mandarīni satur daudz labu vielu – kalciju, magniju, kāliju, vitamīnus C, A, E, K un B grupas vitamīnus. Mandarīnu miza satur pektīnvielas un ēteriskās eļļas. 
Mizā esošie fitoncīdi nāvējoši iedarbojas uz sēnītēm, kā arī dizentēriju un citiem slimību izraisošiem mikroorganismiem. Ārīgi mandarīnu eļļas lietošana palīdz pret strijām. Var izmantot masāžai.Rīvētu miziņu var izmantot konditorejas izstrādājumiem un desertiem garšas bagātināšanai.Cilvēkiem ar kūtru zarnu trakta darbību mandarīni veicina peristaltiku. Cilvēkam, kurš cieš no pārmērīgas apetītes, pirms ēšanas iesaka lēni nomizot mandarīnu, ieelpojot tā smaržu, tad augli nesteidzoties apēst. Tā būšot vieglāk kontrolēt savu negausību.Oranžā ir siltuma, mājīguma un radošuma krāsa, tāpēc mandarīnus var veiksmīgi izmantot gan galda, gan telpu noformējumā.
Komentāri (0)  |  2011-04-14 20:57  |  Skatīts: 13180x       TweetMe
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ